Çocuk - Genç - Yetişkin

Aile ve Evlilik Danışmanlığı

 

0216 405 13 65 - 0531 793 16 54

Deneyim Danışmanlık

Psikolojik Destek Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Psikolojik destek almadan önce ilk olarak başvurduğunuz kişilerin eğitimi, deneyimi, o alandaki çalışmaları hakkında bilgi edinmelisiniz. Psikolojik destek sürecinin uzun yıllar içerisinde bire bir yapılan çalışmalar neticesinde gelişip şekillendiğini göz önünde bulundurursak, bu alanda uzun süreli çalışmalar yapmış kişi ve kuruluşlar sizler için yaratabileceği avantajlar ile ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda verdiğiniz karar, elde edeceğiniz verim açısından çok daha sağlıklı olacaktır.

Kimden destek alacaksınız?

Destek talebinde bulunduğunuz kişi ve kuruluşların sorunlarınızı anlayıp destek olabileceğinden emin olun. Özellikle evlilik sorunları, bireysel sorunlar ve cinsel sorunlarınızla ilgili işlemlerin uzman psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından yapıldığından emin olmalısınız.

Yüzleşmekten kaçınmayın

Yüzleşmekten KaçınmayınYaşamsal bağlamda sizi sekteye uğratan bir sorun hissediyorsanız bu durum ile yüzleşmekten kaçınmayın.  Sorunlar ile yüzleşmek var olan ya da oluşmakta olan problemin büyümesinin önüne geçmek için ilk adımdır. Tedirginlik ya da toplumsal baskı nedeni ile içinde bulunduğunuz durumdan kaçmanız her şeyi daha da kötü bir hale getirebilir. Günümüzde evlilik ve cinsel sorunlar insanların çekindikleri konuların başında gelmektedir. Deneyim Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak uzman ekibimize danışıp sorunlarınızı dilediğiniz gibi özgürce anlatıp, sizlerin bu gibi sorunlarda yalnız bırakmayıp bu süreç zarfında her türlü desteği sağladığımızı bilmenizi isteriz.

Doğru zannedilen yanlışlar

Geleneksel yaklaşım tarzı, psikolojik durumlara farklı anlamlar yükleyerek kişiyi korku içeren bir sürece sürüklediği gibi danışmanlık sürecini zorlaştıran zihinsel kabullenmeleri doğurmaktadır. Örneğin bir psikolojik durumun büyü olarak tanımlanması  kişinin yaşadığı sıkıntılara ek olarak farklı korkular geliştirmesine neden olurken, çözümün geçersiz yöntemlerde aranması daha çok yıpranmaya neden olacak, doğru yaklaşım tarzına geçişte kişinin hatalı tespitlere saplanması her şeyi daha da zor bir hale getirecektir.

Fiziksel gibi görünen ancak ruhsal olan belirtilerin çevre tarafından yanlış yorumlanarak kişiye telkin edilmesi halinde sıkıntıyı yaşayan şahıs nezdinde süreç iyice güçleşir. Doğru gibi görünen bu yanlış yönlendirmeler aynı şekilde yaşanan sıkıntıyı hem uzatır hem de psikolojik danışmanlık metodunun kabulünü zorlaştırır. Bu duruma panikatak geçiren bir kişiye fiziksel kökenli bir problem yaşıyormuş gibi davranılması örnek gösterilebilir. Zaten hastalık kaygısı taşıyan ve bu konuda son derece hassaslaşmış olan kişi daha da fazla yıpranacak, yaşadığı sorunun fiziksel nedenlerle olduğunu düşünerek çözümden uzaklaşacak, süreç gitgide uzayacaktır.

İnternet, telefon, gazete vb. aracılarla terapi yapılabilir mi?

İnternet ve telefondan terapi yapılabilir mi?Psikolojik destek yüz yüze uygulanan bir sistem olup, özellikle sorunların ve çözümün tespiti esnasında katılımcı ile uzman arasındaki iletişim son derece önemlidir. Ayrıca dolaylı metotlarla yapılan uygulamalarda karşınızdaki kişinin bir uzman olup olmadığından emin olamazsınız. İşinde ciddi olan psikolog ve psikoloji danışmanlarının tümü bu tarz yaklaşımları kabul etmemektedir. Çözümün hızlı ve etkin olması kişinin tavır, davranış, bakış gibi özelliklerinin gözlemlenmesi ile gerçekleşmektedir. Aksi halde yanlış yönlendirme hatta yanlış tespit ve yaklaşım metodu kaçınılmazdır. Bu durum küçük bir psikolojik durumun dahi çok ciddi bir hale gelmesine neden olabilir.

Destek öncesi ilgili süreçten en hızlı ve en etkili verimi elde etmek için temel ve doğru bilgilere sahip olmanız çok önemlidir. Psikolog yardımı veya psikolojik danışmanlık öncesi bilmeniz gerekenler ve aklınıza takılan tüm sorular için (0216) 405 13 65 numaralı telefondan bizleri çekinmeden arayabilirsiniz.

Aile ve Evlilik Danışmanlığı

Aile ve Evlilik Danışmanlığı

Mutluluk ve ömür boyu huzur beklentisi ile kurulan evlilik müessesi zaman içerisinde zafiyete uğrayarak sıkıntılı süreçlerin...

Aldatma - Aldatılma Sorunu

Aldatma Aldatılma Sorunu

Deneyim psikolojik danışmanlık özel terapi seansları düzenleyerek, çiftlerin sorunlu dönemlerini aşmasında önemli katkı...

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Psikolojik destek ile evlilik öncesi yaşanan korkuların, cinsel ve diğer sorunların, aslında ne kadar basit ve önemsiz...

Mutsuz Evlilik

Mutsuz Evlilik

Mutsuz bir evlilikte kavga, gürültü, tartışmalar, küslükler, sosyal hayattan kısıtlanma ve huzursuzluk gibi birçok...