Çocuk - Genç - Yetişkin

Aile ve Evlilik Danışmanlığı

 

0216 405 13 65 - 0531 793 16 54

Deneyim Danışmanlık

Çocuklara Sınır koyma

Çocuklara Sınır koymaÇocuklar yaşadıkları dünyanın kurallarını anlamak isterler. Onlardan ne beklendiğini, ne kadar ileri gidebileceklerini ve çok ileri gittikleri zaman neler olabileceğini?

Çocuklar Neden Sınıra İhtiyaç Duyarlar?

Yeni bir apartmana taşındınız. Hiç kimseyi tanımıyorsunuz. Yeni arkadaşlar edinmeye çalışıyorsunuz ve onları ziyaret ediyorsunuz. Ancak bunları yaptığınızda onlar size garip bakıp bundan hoşnut olmamış gözüküyorlar. Acaba ne yaptım, neyi yanlış yaptım diye düşünüyorsunuz. Her zaman yaptığınız şeyleri yapıyorsunuz ama tepki alıyorsunuz. Nerde durmanız gerektiği ve sizden nelerin beklendiğini bilmiyorsunuz.

Sınırların olmadığı evlerde çocuklar böyle hisseder. Çocuklar neyin doğru neyin yanlış olduğunu sizin davranışlarınızı gözlemleyerek öğrenirler. Gözlemlediklerini kaydeder ve toplandıkları bilgilere göre kurallar hakkında inançlar oluştururlar.

Örneğin:

4 yaşında bir çocuk  tv seyrederken giyiniyor iki işi birlikte yapamayınca da giyinme işi son dakikaya kalıyor.Annesi hızlı giyinmezsen bu gece televizyon seyretmek yasak diyor. Ama o gece eve misafir gelince çocuk ağlamasın diye cezayı uygulamıyor. Çocuğun bundan öğrendiği Annesi ne söylerse söylesin problem yok.

Sınırlar Onaylayan Davranışları Tanımlar

İşaret ve Levhaların az ya da yanlış olduğu bir yolda ilerlemeye çalıştınız mı? Çok kafa karıştırıcıdır. Bu yüzden çocuklara ne yapmamaları gerektiği mutlaka öğretilmelidir.Örneğin çocuk anne babası konuşurken onların sözlerini kesiyor ve onlar da her seferinde işlerini bırakıp dinliyor.Aynı çocuk  okulda öğretmeninin sözünü kesince sorun çıkıyor ve çocuk bunun sebebini hiç anlamıyor.

Burada aile çocuğun 6 yaşına geldiğinde bunu yapmayacağını düşünüyor ama çocuk ne yapmaması gerektiğini öğrenmiyor. Okulda öğretmen sözünü kestiğinde bu sorun oluyor.

  • Sınırlar çocuklar büyüdükçe yeniden ayarlanmalıdır.
  • Sınırlar çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Eğer bir evde mücadeleden çocuk galip çıkıyorsa kendini güçlü ve kontrol sahibi hisseder. Ama güvende hisseder mi? Çünkü onların sizin korunmanıza, doğru yolu göstermenize ihtiyacı vardır. Çocukların sizin güç ve kontrol sahibi olduğunuzu görmeye ihtiyacı vardır.

Çok Kısıtlayıcı Sınırlar

  • Öğrenme ve sorumluluk kazanmayı engeller.
  • İsyanı körükler

Çok Geniş Sınırlar

  • Öğrenme ve sorumluluk kazanmayı engeller
  • Aşırı denemeyi körükler

Tutarsız Sınırlar

  • Öğrenme ve sorumluluk kazanmayı engeller
  • Deneme ve isyanı körükler

Dengeli Sınırlar

  • Öğrenmeyi ve sorumluluk kazanmayı arttırır
  • İşbirliği yüreklendirir

Aile ve Evlilik Danışmanlığı

Aile ve Evlilik Danışmanlığı

Mutluluk ve ömür boyu huzur beklentisi ile kurulan evlilik müessesi zaman içerisinde zafiyete uğrayarak sıkıntılı süreçlerin...

Aldatma - Aldatılma Sorunu

Aldatma Aldatılma Sorunu

Deneyim psikolojik danışmanlık özel terapi seansları düzenleyerek, çiftlerin sorunlu dönemlerini aşmasında önemli katkı...

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Psikolojik destek ile evlilik öncesi yaşanan korkuların, cinsel ve diğer sorunların, aslında ne kadar basit ve önemsiz...

Mutsuz Evlilik

Mutsuz Evlilik

Mutsuz bir evlilikte kavga, gürültü, tartışmalar, küslükler, sosyal hayattan kısıtlanma ve huzursuzluk gibi birçok...